czwartek, 3 marca 2016

W-Gallery-03


W-Gallery-03
Wspólne ekspozycje polskich i skandynawskich artystów mają już w naszym kraju ugruntowaną pozycję. Wystarczy wspomnieć dużą, prestiżową wystawę rzeźby zaprezentowaną w roku 2010 w Oslo i Krakowie. Istotnym krokiem w stronę lepszego wzajemnego poznania stał się także projekt wystawienniczy "W-Gallery". Inicjatorem wydarzenia jest Zbigniew Wąsiel, trójmiejski rzeźbiarz od paru lat związany z Norwegią. Ekspozycja prowokuje pytania o to na ile można odejść w swojej twórczości od "powietrza, którym się oddycha" i czy taka teoretyczna "wolność od" to dar czy eskapizm? W jaki sposób, w czasach tak dobitnie deklarowanego indywidualizmu, ujawnia się specyfika narodowa oraz regionalna? Każdy z prezentowanych polskich oraz skandynawskich twórców ma swoje plastyczne poletko, które z widoczną miłością uprawia. Bezpośrednią inspirację z rodzimej kultury czerpie jednak tylko Elizabeth De Lunde, norweska artystka urodzona w Porsgrunn, miejscu uznanym powszechnie za stolicę mitów i baśni tego kraju. Nawiązania do legend łączy z odwołaniami do wielowiekowej tradycji malarskiej, do dzieł renesansu i baroku. Portrety i realistyczne studia z natury zdominowały także plastyczną aktywność Norwega Rossa Kolby i Dunki Anne Gyrite Schutt. Twórcze decyzje sytuują Skandynawów w opozycji do abstrakcji i awangardy. Takie wybory formalne nie gwarantują jednak braku kontrowersji w sferze treści. "Norweski Rembrandt", aktor, pisarz i malarz Ross Kolby uznał epatowanie tragediami w rodzaju Czarnobyla za uprawnioną formę walki artystycznej z "obojętnością świata". Na tym tle reprezentacja trójmiejskich malarzy i rzeźbiarzy, wywodzacych się z gdańskiej ASP sprawia wrażenie stonowanej ale konsekwentnej opozycji. Kontrowersyjny przekaz społeczny i realistyczne poszukiwania formalne ustępują pola abstrakcji i dystansowi wobec ubranych w formę plastyczną społecznych diagnoz. O odmienności polskiej części
projektu " W-Gallery" świadczą już charakterystyczne dla wystawiających trójmiejskich artystów tematy: badanie zależności między słowem a obrazem dokonywane przez malarza Przemysława Łopacińskiego, wzajemne relacje porzadku rozumowego z enigmą natury w interpretacji rzeźbiarki Marty Branickiej, subtelne przetworzenie zewnętrznych impulsów codzienności stanowiące bazę abstrakcyjnych prac Danuty Joppek. Biegunowo odległe od dokonań Skandynawów pozostają także ekspresyjne rozwiązania Eugeniusza Szydło, eksploracja biologicznej realności skonfrontowana z mitami w wydaniu trójmiejskiej rzeźbiarki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko czy też balansowanie między aluzjami figuralnymi i abstrakcją w wykonaniu organizatora projektu Zbigniewa Wąsiela. Różnorodność języków formalnych i twórczych komunikatów szczęśliwie nie zamienia się w kakofonię. Bogata paleta artystycznych postaw służy w tym wypadku umocnieniu wiary w sens szeroko rozumianego twórczego spotkania.
Rafał Radwański
Wystawa W-Gallery-03 w Galerii Blik  ul. Korzenna 1 D w Gdansku. Otwarcie   ekspozycji kwietnia 2016    o  godzinie 18.00

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 kwietnia  2016 roku. Wstęp wolny.

                       Laboratorium sztukiJerzy Gorbas urodzony 31 lipca 1968 w Wejherowie. Malarz, rzeźbiarz i rysownik. Studiował w latach 1987-1993 na wydziale rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka w 1994 roku, aneks z ceramiki w pracowni dyplomującej prof. Henryka Luli. Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Członek ZPAP od 1994 roku. 
    Janusz Wątor  urodzony w 1968 roku. w  w Myślenicach, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom otrzymał w 1994 roku.Marcin Bildziuk urodzony w 1987 roku w Gdańsku, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w roku 2012.
Malarz, pedagog, kurator wystaw i animator kultury. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą (Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Litwie, USA, Turcji, Anglii i Rosji), w zbiorach Muzeum Diecezji Pelplińskiej i Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
Laureat Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASPw roku 2012. Nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w roku 2011. Laureat Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska 2005, 2006 i 2013, laureat Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury 2006, 2008.  Członek  Stowarzyszenia  Nowy Port Sztuki i  Związku Polskich Artystów Plastyków.


Marcin Bildziuk . Kompozycja XX, 2011, technika  mieszana. 


W wystawie wezmą udział:

 • Marcin Bildziuk - malarstwo
 • Marta Branicka - rzeźba
 • Jerzy Gorbas - malarstwo
 • Elisabeth de Lunde (Norwegia) - malarstwo
 • Danuta Joppek - malarstwo
 • Przemysław Łopaciński - malarstwo
 • Ross Kolby (Norwegia) - malarstwo
 • Grażyna Tomaszewska-Sobko - rzeźba
 • Anne Gyrite Schütt (Dania) - malarstwo
 • Eugeniusz Szczudło - rzeźba
 • Zbigniew Wąsiel - rzeźba 
 • Janusz Wątor - rzeźba

1 komentarz: